Z poradnika trenera, cz. 3

Powrót do listy porad

Powyższe sugestie stanowią jedynie jedno z możliwych rozwiązań problemu. Na zachowanie psa może mieć wpływ wiele czynników, np. stan zdrowia, odpowiednia socjalizacja czy właściwe zaspokajanie jego potrzeb. By znaleźć metodę najlepszą dla ciebie i twojego czworonoga skontaktuj się z trenerem lub behawiorystą/zoopsychologiem. Czytelnik stosując powyższe wskazówki ponosi wyłączną odpowiedzialność za skutki działań swoich i swojego psa.
Problem Gdy ćwiczymy chodzenie przy nodze, mój pies co chwilę podskakuje do mojej ręki zamiast iść po prostu obok.
Proponowane rozwiązanie Takie zachowanie może pojawiać się (zwłaszcza u psów mniejszych rozmiarów), gdy w trakcie ćwiczenia idziesz z ręką swobodnie opuszczoną nad nim, lub gdy podając nagrodę schylasz się do czworonoga, z jego punktu widzenia, za płytko i/lub za wolno. Wtedy niecierpliwy psiak podskakuje do twojej dłoni i jest za to często nagradzany dostając smakołyk!

W trakcie ćwiczeń trzymaj dłoń ze smakołykami na mostku, pod szyją lub za sobą. Podając psu smaka rób to bardzo szybko (nawet w 0,5 sekundy!) i „serwuj” go prosto do pyska, najlepiej tak, by psiak trzymał głowę w poziomie i nie musiał jej zadzierać. Jeśli masz bardzo małego psa, ugnij nogi w kolanach i schyl się. To wymaga trochę wprawy. Takie same zasady stosuj, jeśli nagradzasz psa nie smakołykiem, a zabawką.
 
Wkrótce, gdy Twój czworonóg zrozumie zasady gry, będziesz mógł wrócić do trzymania ręki opuszczonej z boku ciała i podawania smakołyków z saszetki. Pamiętaj jednak, by nie nagradzać psa gdy skacze. Poczekaj, aż jego wszystkie łapy znajdą się na ziemi i dopiero wtedy podaj smakołyk.

 

  •  
  •  
  • Pies podskakuje, gdy podając nagrodę robisz to za wolno lub za wysoko, przez co Twoja dłoń zbyt długo znajduje się „w pół drogi” do jego pyska.
  • Trzymaj dłoń np. na mostku. Podając psu smaka rób to bardzo szybko (nawet w 0,5 sekundy!) i „serwuj” go prosto do pyska.

Powrót do listy porad