Z poradnika trenera, cz. 2

Powrót do listy porad

Powyższe sugestie stanowią jedynie jedno z możliwych rozwiązań problemu. Na zachowanie psa może mieć wpływ wiele czynników, np. stan zdrowia, odpowiednia socjalizacja czy właściwe zaspokajanie jego potrzeb. By znaleźć metodę najlepszą dla ciebie i twojego czworonoga skontaktuj się z trenerem lub behawiorystą/zoopsychologiem. Czytelnik stosując powyższe wskazówki ponosi wyłączną odpowiedzialność za skutki działań swoich i swojego psa.
Problem Mój pies przywołany chętnie do mnie przybiega, ale zamiast po prostu podbiec wpada na mnie albo wskakuje, prawie mnie przewraca.
Proponowane rozwiązanie Twój pies najprawdopodobniej traktuje to jako świetną zabawę. Często takie zachowanie wywołuje sam opiekun, instynktownie cofając się w obawie przed nadbiegającym czworonogiem.

Zamiast odsuwać się od psa, zacznij iść prosto w jego kierunku, gdy tylko zacznie do Ciebie biec. Tym razem to on będzie chciał uniknąć zderzenia z Tobą. Możesz go dodatkowo nagrodzić natychmiast, gdy znajdzie się przed Tobą, ale jeszcze nie zdąży skoczyć. Z czasem, po kilku powtórzeniach/dniach, zacznij stopniowo opóźniać ruszenie w kierunku psa o jedną, dwie, a potem kolejne sekundy, tak by w końcu robić jedynie 1 lub 2 kroki, gdy jest już prawie przy tobie. Prawdopodobnie w efekcie będziesz mógł w ogóle zrezygnować z podchodzenia do czworonoga.

 

  •  
  •  
  • Zamiast odsuwać się od psa, zacznij iść prosto w jego kierunku, gdy tylko zacznie do Ciebie biec.
  • Możesz go dodatkowo nagrodzić natychmiast, gdy znajdzie się przed Tobą, ale jeszcze nie zdąży skoczyć.

Powrót do listy porad