V Konferencja „Pies i kot – od schroniska do skutecznej adopcji”

Przed nami piąta Konferencja „Pies i kot – od schroniska do skutecznej adopcji”. Tegoroczne wydarzenie poświęcone będzie nie tylko problemom behawioralnym psów i kotów, ale także zagadnieniom prawnym dotyczącym zwierząt przebywających w schroniskach i odbieranych interwencyjnie przez przedstawicieli organizacji prozwierzęcych.

Konferencja odbędzie się w niedzielę 7 października 2018 roku w Schronisku dla Zwierząt w Skałowie koło Kostrzyna Wielkopolskiego. W wydarzeniu wezmą udział pracownicy schronisk, wolontariusze, osoby prowadzące przytuliska i domy tymczasowe dla zwierząt, a także działacze fundacji i stowarzyszeń zwalczających bezdomność zwierząt. Konferencję organizują Związek Międzygminny „Schronisko dla Zwierząt” i Stowarzyszenie Przyjaciół Schroniska dla Zwierząt w Skałowie we współpracy ze Szkołą dla psów „Psiaki Poznaniaki”. 

Konferencja „Pies i kot – od schroniska do skutecznej adopcji”, to największa tego typu inicjatywa obejmująca cykliczne spotkania osób zajmujących się pomocą bezdomnym zwierzętom. To doskonała okazja do wymiany doświadczeń z zakresu skutecznego przygotowania psów i kotów do adopcji, a także zdobycia wiedzy pomocnej opiekunom adoptowanych zwierząt. Pomysłodawczynią i główną organizatorką konferencji jest Lidia Rychlewska, doświadczony trener i zoopsycholog, Zastępca Dyrektora Schroniska dla Zwierząt w Skałowie, która opracowała i wdrożyła system adopcji, dzięki któremu nowi opiekunowie oraz psy są do siebie dopasowywani pod kątem indywidualnych możliwości i potrzeb. W organizację tego wyjątkowego wydarzenia od pierwszej edycji zaangażowana jest także Karmena Roztocka, która dba o wsparcie marketingowe i materiały promocyjne.

Tegoroczna konferencja będzie się składała z dwóch bloków tematycznych obejmujących wykłady i dyskusje. 

Pierwszy blok poprowadzi Mecenas Mateusz Łątkowski – adwokat i adwokat kościelny, specjalizujący się m.in. w zagadnieniach rodzinno-karnych oraz w prawnej ochronie zwierząt. Miłośnik „braci mniejszych” i obrońca ich praw, nazywany często „adwokatem zwierząt”. Właściciel Kancelarii Adwokackiej Kancelarii Prawa Kanonicznego Mateusz Łątkowski z siedzibą w Poznaniu oraz jej filii we Włocławku. Spotkanie z Mecenasem Łątkowskim poświęcone będzie m.in. prawnym aspektom interwencji przeprowadzanych przez organizacje dla ratowania zwierząt oraz problemom dotyczącym prawnego statusu psów i kotów oraz ich „własności” także po adopcji.

W bloku drugim swą wiedzą w temacie problemów poadopcyjnych i możliwości zapobiegania im w pracy schroniskowej podzieli się Agnieszka Wojtków – behawiorysta COAPE, trener szkolenia psów, związana od początku z działalnością warszawskiej szkoły Dogadajcie się, Wiceprezes Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE i Wiceprezes Fundacji Adopcje Malamutów. Z wykształcenia nauczyciel i pedagog. W swojej praktyce pomaga opiekunom psów zrozumieć problem z zachowaniem i znaleźć rozwiązanie oparte na zaufaniu, szacunku i wiedzy o psach. 

Gospodarzem wydarzenia już po raz trzeci będzie Schronisko dla Zwierząt w Skałowie koło Kostrzyna Wielkopolskiego, zarządzane przez Dyrektora Pawła Kubiaka – jedna z najnowocześniejszych tego typu placówek w Polsce. Obiekt został wzniesiony dzięki współpracy jedenastu wielkopolskich gmin i Starostwa Powiatowego w Poznaniu. Od października 2015 roku, gdy schronisko zostało oddane do użytku, trafiają do niego bezdomne zwierzęta z terenu gmin: Czerwonak, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Mosina, Nekla, Pobiedziska, Puszczykowo, Suchy Las i Swarzędz.

Patronat medialny nad V Konferencją „Pies i kot – od schroniska do skutecznej adopcji” objęły: TVP3 Poznań, Telewizja STK, Radio ESKA Poznań, magazyn Kocie Sprawy, wortal Psy24.pl oraz serwisy internetowe Pies.pl, Kostrzyn-24.pl i ZooPraca.pl.

Konferencję wspierają: agencja reklamowa about ad oraz Druk Poznań. 

Szczegółowe informacje na temat Konferencji są dostępne w opisie wydarzenia na portalu społecznościowym Facebook: 

https://www.facebook.com/events/2018924321698007/

oraz na stronach:

http://schronisko-skalowo.pl/

http://www.psiakipoznaniaki.pl/