IV Konferencja „Pies i kot – od schroniska do skutecznej adopcji”

W niedzielę 2. kwietnia br. w Schronisku dla Zwierząt w Skałowie koło Kostrzyna Wielkopolskiego odbyła się ogólnopolska konferencja poświęcona tematowi skutecznego przygotowania psów i kotów przebywających w schroniskach do znalezienia nowych opiekunów. Było to już czwarte wydarzenie z cyklu „Pies i kot – od schroniska do skutecznej adopcji”.

Honorowym gościem, który dokonał oficjalnego otwarcia konferencji, był Pan Szymon Matysek, Burmistrz Miasta i Gminy Kostrzyn.

W tegorocznej konferencji wzięło udział blisko 100 osób. Do Skałowa przyjechali pracownicy schronisk, wolontariusze, osoby prowadzące przytuliska i domy tymczasowe dla zwierząt, a także działacze fundacji i stowarzyszeń prozwierzęcych z różnych stron Polski.

Konferencja składała się z dwóch bloków tematycznych. Jedna część była poświęcona kotom, zaś druga – psom.

Blok dotyczący kotów poprowadziła Maria Habrowska – szkoleniowiec i behawiorystka, członkini Polskiego Towarzystwa Etologicznego, fundatorka i kilkuletnia współprowadząca fundacji dogoterapeutycznej oraz szkoły dla psów. Jej zajęcia dotyczyły komunikacji wewnątrz i zewnątrz gatunkowej kotów w specyficznych warunkach schroniskowychoraz poadopcyjnych. Słuchacze dowiedzieli się m.in. w jaki sposób za pomocą odczytywania sygnałów wysyłanych przez koty ułożyć dobre relacje zarówno w pracy z kotami w schronisku, jak i w okresie po adopcji.

Natomiast wykład poświęcony psom wygłosiła Marta Kurpińska – szkoleniowiec, członkini Polskiego Towarzystwa Etologicznego, która obecnie pracuje na rzecz Dogs Trust, czyli największej brytyjskiej charytatywnej organizacji prozwierzęcej. Tematem jej wykładu był dobry start szczeniąt. Marta Kurpińska mówiła m.in. o fazach rozwoju szczeniąt, ich potencjale i sposobach uczenia, o socjalizacji i habituacji, o naturalnych zachowaniach i problemach behawioralnych, a także o relaksacji szczeniąt.

Uczestnicy konferencji podczas obu bloków tematycznych bardzo chętnie zadawali pytania i dzielili się swoimi spostrzeżeniami, korzystając z możliwości wymiany doświadczeń z innymi profesjonalistami. W przerwie zajęć uczestnicy spotkania mogli nabyć płyty z muzyką relaksacyjną, skomponowaną specjalnie dla psów.

Konferencje pod hasłem „Pies i kot – od schroniska do skutecznej adopcji”, organizowane przez Związek Międzygminny „Schronisko dla Zwierząt” i Stowarzyszenie Przyjaciół Schroniska dla Zwierząt w Skałowie we współpracy ze Szkołą i klubem Psiaki Poznaniaki, są największym cyklicznym wydarzeniem umożliwiającym wymianę doświadczeń specjalistom zajmującym się opieką nad bezdomnymi psami i kotami w Polsce. Wydarzenie to skutecznie przyczynia się do poprawy dobrostanu bezdomnych zwierząt w naszym kraju.

Gospodarzem konferencji było Schronisko dla Zwierząt w Skałowie – jedna z najnowocześniejszych tego typu placówek w Polsce. Obiekt został wzniesiony dzięki współpracy jedenastu wielkopolskich gmin i Starostwa Powiatowego w Poznaniu. Od października 2015 roku, gdy schronisko zostało oddane do użytku, trafiają do niego bezdomne zwierzęta z terenu gmin: Czerwonak, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Mosina, Nekla, Pobiedziska, Puszczykowo, Suchy Las i Swarzędz.

Patronat medialny nad tegoroczną konferencją objęły: TVP3 Poznań, Radio Merkury, magazyn Kocie Sprawy, wortal Psy24.pl oraz serwisy internetowe Kostrzyn-24.pl i ZooPraca.pl.

Konferencję wsparły: agencja reklamowa about ad oraz Druk Poznań.

Szczegółowe informacje na temat IV Konferencji są dostępne w opisie wydarzenia na portalu społecznościowym Facebook:
https://www.facebook.com/events/1298758860180974/