Z poradnika trenera, cz. 1

Powrót do listy porad

Powyższe sugestie stanowią jedynie jedno z możliwych rozwiązań problemu. Na zachowanie psa może mieć wpływ wiele czynników, np. stan zdrowia, odpowiednia socjalizacja czy właściwe zaspokajanie jego potrzeb. By znaleźć metodę najlepszą dla ciebie i twojego czworonoga skontaktuj się z trenerem lub behawiorystą/zoopsychologiem. Czytelnik stosując powyższe wskazówki ponosi wyłączną odpowiedzialność za skutki działań swoich i swojego psa.
Problem Mój pies przynosząc mi piłkę upuszcza ją przede mną zamiast podać mi ją do ręki.
Proponowane rozwiązanie:
Najprawdopodobniej Twój pies nie wie, że oczekujesz podania piłki do ręki. Jeśli zawsze podchodzisz do upuszczonej zabawki, a następnie rzucasz ją psu, w jego oczach wszystko wygląda tak jak powinno. Przecież nagradzasz go za to zachowanie dalszą zabawą!
 
Gdy pies biegnie/idzie w Twoim kierunku, zrób z dłoni koszyczek i pochyl się lekko do przodu. W tej pozycji energicznie cofaj się i entuzjastycznie zachęcaj go głosem do podążania za Tobą. Gdy czworonóg jest już bardzo blisko, zatrzymaj się tak, by Twój „koszyczek” znalazł się tuż pod jego pyskiem (możesz także delikatnie położyć dłonie na piłce). Gdy tylko psiak puści zabawkę, a ta wpadnie do Twoich dłoni, natychmiast rzuć mu ją w nagrodę. Nie czekaj ani sekundy! Pamiętaj także, by nie podnosić piłki upuszczonej przez psa, a zachęcać go do podania jej Tobie.
 
Zamiast bawić się w od razu w „pełnowymiarowe” aportowanie, możesz również nauczyć go tej umiejętności „od tyłu” – czyli najpierw chwytania zabawki na komendę, a następnie upuszczania jej z pyska do Twojej dłoni. Dodaj później podnoszenie z ziemi i podawanie, a następnie przynoszenie i podawanie zabawki rzuconej na coraz większą odległość.

 

  •  
  •  
  •  
  •  
  • Zrób z dłoni koszyczek i cofaj się zachęcając psa do podążania za tobą.
  • Gdy pies jest blisko, zatrzymaj się i poczekaj aż upuści piłkę do Twoich dłoni. Możesz ją delikatnie przytrzymać.
  • Natychmiast rzuć psu piłkę w nagrodę!
  • Zanim będziesz wymagał aportowania, najpierw naucz psa chwytania zabawki na komendę. Potem dodaj oddawanie jej do Twoich rąk.

Powrót do listy porad